1. AI a strojové učení
Určitě jste si všimli, jak často se v médiích mluví o umělé inteligenci. Tato oblast zažívá tento rok ohromující růst. Například GPT-4 společnosti OpenAI, což je jeden z nejnovějších generativních jazykových AI modelů, vytváří texty téměř k nerozeznání od lidského. Tento fakt má ohromný potenciál pro tvorbu obsahu webu, automatizaci, výzkum a mnoha dalších oblasti.
AI technologie zvyšují lidskou produktivitu a zásadně mění způsob, s jakým komunikujeme s digitálním světem. Očekává se masivní rozvoj robotických autonomních systémů, což jistě přinese průlomové změny ve zdravotnictví a průmyslové výrobě. Kdo ví, jak to dopadne. Třeba nám už brzy bude zanícený apendix operovat robot.
2. Kybernetická bezpečnost
Kybernetická bezpečnost získává pokročilé šifrovací technologie. Stává tak klíčovým faktorem k ochraně našich dat a celé IT infrastruktury. Kvantově-odolné šifrovací algoritmy, vyvíjené v rámci iniciativy NIST, slibují ochranu dat i před budoucími kvantovými počítači, které by mohly snadno prolomit současné úrovně šifrování. Tím se zvyšuje bezpečnost našich komunikačních a informačních systémů. AI systémy určené k rozpoznání kybernetických hrozeb umožní rychlou reakci na útoky a zvýší celkovou bezpečnost IT prostředí.
3. Cloud computing podporuje hybridní způsoby práce
Cloudové technologie se rychle vyvíjejí, a to zejména v oblasti tzv. hybridního pracovního prostředí. V roce 2023 vidíme nárůst nabídky hybridních multi-cloudových systémů, což firmám umožňuje používat flexibilní a výkonné řešení jejich potřeb. Integrace umělé inteligence a strojového učení do cloudových služeb zvyšuje efektivitu a inteligenci těchto systémů.
S rozvojem edge-computingu zase dochází k rychlejšímu a výkonnějšímu zpracování dat přímo na místě jejich potřeby. Bez tohoto by bylo obtížné provádět složité výpočty v reálném čase s použitím u autonomních vozidel nebo v řešeních průmyslové automatizace.
4. Udržitelnost IT
V oblasti udržitelnosti vznikají objevy ke snižování ekologických stop daných provozem IT technologií. AI má stále větší a větší význam v celém environmentálním monitoringu, což umožňuje lepší sledování a řízení ekologických aspektů ve využívání IT technologií.
Vznikají zelená datová centra, u kterých má el. napájení vysoký podílem energie dodané z obnovitelných zdrojů. Rovněž se zvyšuje efektivita zpracování elektronického odpadu. Tato opatření snižují v součtu energetickou náročnost IT po celou dobu její životnosti.
Závěr – stojíme na prahu nové éry lidstva
AI je aktuální trend. Ze zkušenosti vím, že trendy se neřídí tím, co si o nich lidé myslí. Zkrátka jsou a ovlivňují náš svět, ať už jim rozumíme nebo ne. IT se mění rychleji než módní trendy kabelek. Lidé, kteří budou tento trend ignorovat zůstanou pozadu. Stanou se dinosaury.
A co vy? Jak jste připraveni na digitální revoluci?
Zdroje: